Milí čtenáři, je tu nový rok, tedy na zdraví! A do dna. Vánoce a Nový rok jsou příležitostmi potkat se s přáteli a postát na trhu u stánku s punčem nebo svařákem. Na starobylých adventních trzích v zahraničí jste si jistě všimli jednoho rozdílu, nalévá se tu do zálohovaných hrnečků. Je to stylové, pohodlné a ohleduplné k životnímu prostředí. Kdo chce, může si hrneček nechat jako suvenýr – mění se tvary i potisk. Dlouho to fungovalo jen v zahraničí, Češi se bránili. Dnes už i u nás narazíte na hrnečky nebo vratné kelímky. A vratné kelímky v mnohých variantách začínají dobývat i letní akce a festivaly. To, že po festivalu nemusí zbýt hromady plastových nepoužitelných kelímků, už objevili jak velcí pořadatelé, např. Colours of Ostrava, Rock for People či Brutal Assault, tak i místní samosprávy pořádající různé sousedské slavnosti. Třeba středočeský Hlavenec na výroční oslavy obce, kterých se zúčastnilo kolem 700 lidí, využil systém vratných kelímků, kompostovatelných tácků a příborů z PLA (kyseliny polymléčné) a dřeva. Z kelímků se staly oblíbené suvenýry, protože obec nechala některé z nich potisknout motivem slavnosti, vytříděné kompostovatelné nádobí bylo naštěpkováno a zpracováno v malé obecní kompostárně. Oslava obecního výročí tak přinesla nejen zábavu, ale ukázala i vizionářský přístup vedení obce, komunitní spolupráci a v neposlední řadě se stala akcí osvětovou a vlastně i takovou slavností pro životní prostředí.
V Soběslavi působí od roku 2015 společnost CupSystem, která je jedním z provozovatelů systému vratných kelímků. Vratné kelímky v podstatě kopírují vratné sklo nebo vratné hrnečky. Jejich hlavní předností je nízká hmotnost, výborná skladovatelnost, možnost individuálního potisku na míru, vysoká trvanlivost (na rozdíl od skla a keramiky) a pochopitelně možnost opakovaného použití. Jsou stohovatelné, a proto nezaberou příliš místa ve stánku, taktéž jejich přeprava probíhá pohodlně v bednách po 400 kusech bez rizika poškození. Systém funguje tak, že si pořadatel objedná kelímky přesně na míru nebo může dostat kelímky formou zápůjčky. Zákazníci zaplatí vratnou zálohu 40 nebo 50 Kč podle velikosti kelímku. Použitý kelímek pak buď vrátí a dostanou zálohu zpět, nebo si koupí další nápoj. Často se ale stane, že si zákazníci kelímky nechávají jako suvenýr. Třeba na koncertě skupiny ACDC zmizela mezi fanoušky velká část kelímků se speciálním potiskem. Použité kelímky se sbírají do beden a provozovatel systému je pak sveze, umyje a vrátí zpět do oběhu. Takových cyklů vydrží jeden kelímek až 400.
Výhodou celého systému je, že na akcích pak koše nepřetékají jednorázovými kelímky a provoz festivalů nebo trhů je tak mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí, a to i přesto, že se systémem pojí náklady na přepravu a mytí kelímků. I provoz s jednorázovými kelímky je totiž spojen s náklady na svoz a odstranění odpadních kelímků, kterých vzniká obrovské množství. Provozovatelé uvádí, že zatímco v zahraničí se zpravidla vypije průměrně 1,3 piva na hlavu, v Čechách jsou to piva čtyři. Vratné kelímky je navíc možno uskladnit a použít opakovaně při dalších ročnících, čímž se efekt snížení vyprodukovaných odpadů násobí.
Vratné kelímky jste mohli letos kromě velkých letních festivalů potkat na adventních trzích v Brně, Praze (Václavské náměstí), Karlových Varech nebo Kladně. Bylo by hezké je někdy potkat na Kubešově Soběslavi, městských slavnostech nebo soběslavském koupališti.
Zdeněk Kozlíček