Jak odpady, které nevzniknou, vytvářejí pracovní místa, to je příběh Obchodů dobré vůle, které provozuje Diakonie Rolnička v Táboře.

Obchod dobré vůle, tzv. “goodwill store”, bychom z hlediska odpadů mohli nazvat “re-use store”, jedná se totiž o obchod se zbožím z druhé ruky, tedy s věcmi, které už jejich majitelé nepotřebují a rozhodli se jich zbavit, jenže se v pravý moment se zarazili a namísto do popelnice nebo na sběrový dvůr tyhle věci odnesli do obchodu a dali jim tak druhou šanci. A tuhle šanci dali tím pádem i lidem s postižením. Obchody dobré vůle totiž vytvářejí právě pracovní místa pro lidi s postižením.

Jak jsme v Rolničce začínali
“Před vznikem obchodů dobré vůle jsme byli zvyklí pořádat takové bazárky, kde nám lidi nosili věci a ty se pak prodávaly. Bylo to dost náročné, ale něco se vydělalo, někdy i dost peněz. Byli jsme překvapení a měli jsme radost, že to funguje,” popisuje začátky obchodování s věcmi z druhé ruky Renata Gargulová, vedoucí dobrovolnického centra Rolničky. “Myšlenka na provoz nějakého obchodu s věcmi z druhé ruky pak dostala konkrétní obrysy krátce poté, co se vedení Rolničky vrátilo z poznávací cesty po neziskovkách v Americe. První obchod dobré vůle vznikl v Táboře díky úsilí ředitelky školy Mgr. Kamily Viktorové, která si tu myšlenku vzala za svou,“ dodává Ludmila Pokorná, která má v Rolničce na starost fundraising a PR. “Když jsme našli prostory, podařilo se nám je díky podpoře z nadace České spořitelny rekonstruovat a rozjet první kampaň, aby nám lidi darovali věci, a v červnu 2015 otevřel náš první obchod na Světlogorské.” Obchod se dobře zaběhl, lidé si zvykli do obchodu nejen věci darovat, ale také v něm nakupovat.

“A my jsme si řekli, že bychom chtěli mít ten obchod ještě jeden,” pokračuje Ludmila. V uvolněných prostorách v centru ve Střelnické ulici tak vznikl druhý obchod dobré vůle. Rozdílná lokalita přivedla Rolničku na myšlenku odlišit oba obchody i sortimentem, každý cílí na trochu jinou skupinu zákazníků. “Obchod v centru Tábora nabízí spíš takové ty cennější kousky, byť ne vyloženě starožitnosti. Část obchodu je věnovaná i původní produkci chráněné dílny Rolničky, protože nám chyběl kamenný obchod, kde bychom je nabízeli. Do tohoto obchodu chodívají třeba i turisti.” Že tam turisté i nakupují, nám potvrdily prodavačky na Střelnické. “V létě jsme tu měli třeba skupinu nějakých asijských turistů, vykoupili nám tu skoro všechny obrazy,” říkají s úsměvem.

Sortiment
A co kromě obrazů obchody nabízejí a přijímají? Procházíme obchod na Světlogorské a jsme překvapeni velikostí prodejní plochy a pestrým sortimentem. Asi nejrozsáhlejší je kolekce porcelánu a skla. Na policích jsou vzorně vyrovnané hrnečky, talíře, misky, konvice, šálky, nejrůznější sklenky na víno, likéry, koňak nebo limonádu, ale i známé duritky nebo sváteční poháry. To vše pořídíte v obchodě doslova za hubičku. Ceny se pohybují podle druhu od dvacetikoruny do několika desítek korun za lepší kusy nebo soupravy. Kromě skla a porcelánu tu však najdete i další věci: kuchyňské nádobí, hrnce, pánve, drobné elektrické spotřebiče, nechybí ani televize nebo lustry. Za slušné peníze si tu tedy můžete vybavit první domácnost, chalupu nebo kuchyňku ve firmě a ještě uděláte dobrý skutek. Na Světlogorské jsou připraveni i na zimu – venku stojí sáňky, lyže, brusle, pro děti pak obchody nabízí autosedačky, kočárky a různé hračky. Samostatná část je věnována antikvariátu, nechybí ani CD. “V současné chvíli máme na skladě ve Světlogorské asi 10 000 ks knih, přijímáme objednávky na požadované knihy, a když se objeví, kontaktujeme zákazníka. Může se k Vám tak dostat i kniha, kterou nemáte šanci již nikde jinde získat,” popisuje fungování antikvariátní sekce obchodu Bára Růžičková, která se v Rolničce o Obchody dobré vůle stará.

Podobně jako jiné takové obchody, ani v Rolničce nepřijímají obnošené šatstvo a obuv. Prodej věcí z druhé ruky je prodej věcí s příběhem. “Vnímám naše obchody jako místo setkávání lidí. Není to jen o nakupování, zároveň si totiž odnesete kus historie nebo lidského příběhu.” Tak vidí obchod Bára a dodává: “Často si u nás kupují lidé věci, které jsou spojeny s nějakým jejich prožitkem. Třeba hrnečky, jaké měla babička, a ze kterých kakao chutnalo vždy nejlépe. Dřevěný louskáček, který měl děda na ořechy. Kovové autíčko, se kterým si hráli jako malí. Skvělá retro plastová miska na pudink ze sedmdesátek.”

Šance pro lidi
Personální zajištění chodu obchodů popisuje Ludmila: “V obchodech prodávají zaměstnanci Rolničky, v tomto případě lidé se změněnou pracovní schopností. A na Světlogorské teď pracují už i tři lidé, kteří byli našimi klienty, tedy lidé s mentálním postižením. Také tam probíhá program pracovní rehabilitace, kdy za podpory Úřadu práce zaučujeme pod dohledem a s pomocí asistenta, další dva naše klienty.” Obchod na Světlogorské má i zázemí pro údržbu nebo drobné opravy věcí. Přijaté věci se třídí, čistí, myjí, případně lze doplnit i chybějící šroubek nebo zkompletovat dohromady hračku. Všechny tyhle činnosti v pohodě zvládnou klienti Rolničky, kteří tak nacházejí uplatnění a šanci. V současné době v obou Obchodech dobré vůle pracuje 12 zaměstnanců se změněnou pracovní schopností na různě zkrácené úvazky.

Obchod dobré vůle v Soběslavi
Taky přemýšlíte, proč Rolnička nemá tenhle obchod v Soběslavi, když tu sídlí? “Na Soběslav se myslelo od začátku, ale postupně jsme reagovali na potřeby Rolničky. Na Sojčáku v Táboře máme dost klientů, proto jsme tam zřídili pobočku školy a pak tam vznikl i obchod, protože tamní prostory to umožňovaly. Taky jsme chtěli proniknout s výrobky z naší chráněné dílny i mimo Soběslav, kde jsme už známí. Je tu třeba čajovna, kde se dají naše výrobky koupit,” odpovídá Renata a pokračuje: “ V Táboře v centru šlo hlavně o to, aby se tam naše výrobky daly koupit, aby to byla taková reprezentační prodejna, a spojení s obchodem dobré vůle se přímo nabízelo.”

“Ale v dubnu tohoto roku bychom měli otevřít obchod dobré vůle i tady v Soběslavi. Bude to naproti restauraci Národ. Teď se ten prostor připravuje a od dubna tam bude náš třetí obchod,” navazuje s dobrou zprávou pro všechny příznivce obchodů dobré vůle Ludmila.

Další formy prodeje
Kromě třetí kamenné prodejny se pozornost Rolničky upírá i k prodeji na internetu. O potenciálu této formy prodeje Rolničku přesvědčil mimo jiné dobrý start výrobků chráněné dílny, které lze zakoupit už nyní na portálu Fler. “V budoucnu bychom chtěli i pro naše Obchody dobré vůle posílit prodej přes internet a oslovit pomocí plánovaných kampaní co nejvíce lidí a firem, aby dostala tato myšlenka sílu a mohla stále růst,” popisuje plány Bára a dodává: “Už nyní nabízíme starožitné kousky a větší nábytek na S-bazaru a Bazoši a chystáme se je prodávat i prostřednictvím internetového portálu Fler v sekci vintage.”
Vybrané kousky z Rolničkového obchodu dobré vůle můžete také potkat na bazárcích, které Rolnička pořádá, nebo na festivalech a kulturních akcích.

Nově se třeba ve stylových šálcích našich maminek a babiček na adventním jarmarku podávala čokoláda. “Za hrneček jste zaplatili zálohu a bylo na Vás, zda si jej jako suvenýr odnesete domů, či jej vrátíte. Vybrat si vlastní hrneček byla velká zábava pro děti, ale i dospělé. Čokoláda z porcelánu chutnala tak nějak lépe a obavy z rozbitých hrnečků se nenaplnily. Nahradili jsme tím jednorázové kelímky a povedlo se nám tak dostát i tomu, že v Rolničce klademe velký důraz na životní prostředí a vedeme k tomu i naše zaměstnance a klienty,” hodnotí experiment Renata a dodává: “Šálky jsme si schovali do krabice a příště je zase použijeme.” Rolnička tak ukazuje, že lze velmi dobře spojit sociální práci s výchovou k ohleduplnému přístupu k životnímu prostředí.

Přejme tedy novému Dobročinnému obchodu v Soběslavi zdar!

Zdeněk Kozlíček