Na oficiálních stránkách města Soběslav jsou zveřejněny variantní návrhy na řešení parkování na soběslavském náměstí po jeho rekonstrukci. Náhled variant naleznete zde.

Vzhledem ke stále rostoucímu počtu aut je otázka parkování velmi důležitá, ale i složitá. Finální řešení by totiž mělo najít kompromis mezi často protichůdnými prioritami. Pravděpodobně se shodneme, že primární funkce náměstí není parkování. Na druhou stranu všichni občas potřebujeme z nejrůznějších důvodů zaparkovat přímo v centru města. Náměstí by také mělo být snadno dostupné i pro turisty a návštěvníky našeho města, kteří také často přijíždějí autem. Vzhledem k významnému množství obyvatel panelových domů na severní straně náměstí je třeba myslet i na prostor pro jejich parkování.

Je myslím trochu škoda, že návrhy variant řeší parkování pouze přímo na samotném náměstí a nezamýšlí se nad touto problematiku v kontextu širšího centra města, tedy i přilehlých ulic.

Vzhledem k tomu, že revitalizace náměstí zafixuje situaci na delší dobu, měli bychom tomuto tématu rozhodně věnovat svoji pozornost. Připomínkovat návrhy je možné do 10.9.2016.

Pavel Plát