Dnes si budeme povídat o odpadech trochu jinak než v předchozích číslech. Na chvíli opustíme barevné popelnice na tříděný odpad a podíváme se na tři nová slova. Recyklace, upcyklace a re-use.

Recyklace
Recyklaci známe, znamená znovuvyužití, nový cyklus (běh). Nejčastěji se s ní setkáme právě u třídění odpadu – vytříděný papír se po zpracování znovu stane papírem, ze skla sklárna vyrobí nové sklenice, ze sešlápnuté PETky je vyrobena nová láhev.

Upcyklace
Co je ale potom upcyklace? Anglická předpona “up” znamená nahoru. Je to tedy recyklace s přidanou hodnotou. Vyhozené věci, odpady, jsou znovu využity, ale s novým účelem. Hranice mezi prostou recyklací a upcyklací či re-use je někdy neostrá. Některé odpady navíc mohou končit různě a s našimi termíny budeme mít jen zamotanou hlavu. Vezměme si například staré oblečení: Obtížně využitelné kusy se natrhají na hadry použitelné jako sorbenty v průmyslu, využitezaspas-3lné a nositelné kousky mohou udělat po vyčištění radost někomu dalšímu a nebo, po “řádění” designéra, dvojnásobnou radost jako módní doplněk. Ano, upcyklace může být velice módní a šik. Víte, že existují nejen ve světě, ale i u nás společnosti, které ze starých reklamních bannerů, plachet z kamiónů, nebo bezpečnostních pásů z vyřazených aut či starých duší šijí krásné tašky, kabelky, batohy a jiné doplňky? Napadlo by Vás, že z několika píchlých duší z vaší staré skládačky může být pěkný a bytelný batoh? Duše nebo plachta se tedy stane batohem, ale než se jím stane, musí někdo vymyslet střih, vstupní surovinu upravit, nastříhat a batoh ušít. To je ta přidaná hodnota. To, že nový batoh bude stát víc než nová duše, je samozřejmé stejně jako skutečnost, že nový batoh je mnohem lepší budoucnost pro vaši píchlou duši než příkop u silnice nebo skládka.

Máte nápad na nějaké dekorativní nebo jiný předmět vyrobený z zarovkadruhotných surovin nebo odpadů? Pro školní a zájmové kolektivy (třeba ZUŠ nebo skautské oddíly ap.) připravilo na tohle téma Ministerstvo průmyslu a obchodu soutěž. Podmínky najdete zde a šanci přihlásit svůj výrobek máte do 12.12.2016.

Re-use
A co onen re-use? Další anglicismus a výmysl dnešní doby? Ne tak docela. Je to vlastně trochu návrat do časů, kdy věci vydržely déle a když nevydržely, nevyhodily se hned na skládku. Zkrátka i věci mohou mít druhý život, když se jednomu omrzí, mohou udělat radost jinému. A když jsou trochu porouchané, mohou se opravit. Onen re-use, druhý život věcí, tak trochu obchází naši legislativní definici odpadu. Odpad je movitá věc, které se člověk zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit, praví zákon. Vychází z úvahy, že odpad je věc, která pozbyla pro majitele smysl. Jenže re-use má jiný předpoklad. Vy se věci sice zbavujete, ale věříte, že ona věc může mít smysl pro někoho druhého a slovo odpad Vám vůbec nepřijde na mysl. Že tohle děláte i v bazaru nebo přes inzerát? Neděláte! Re-use je totiž zdarma a jediné, co z něj pro vás kouká, je dobrý pocit, který ovšem není k zahození. Funguje to zpravidla tak, že věc, které se chcete zbavit a nejspíš byste ji vyhodili do popelnice, odevzdáte zdarma na sběrný dvůr. Tam ji očistí a za symbolickou cenu prodají případnému zájemci. Výtěžek z prodeje pak jde třeba na údržbu zeleně. V tomhle režimu běží třeba sběrové dvory v Brně, v Soběslavi na to ještě nejsme připraveni. Dají se takhle odevzdávat: nábytek, vybavení domácnosti, drobné předměty, hračky… Podmínkou je, aby věci byly stále funkční. Jsou však i projekty, které přijímají jako dílny i mírně poškozené věci, které se dají opravit. Takové opravny pak vlastně i vytvářejí pracovní místa.

Re-use aktuálně
Tenhle způsob předcházení vzniku odpadu (třeba toho objemného z nábytku) objevilo už i Ministerstvo životního prostředí a na vznik takových center opětovného využití vypsalo dokonce dotační výzvu, která je otevřena až do konce listopadu tohoto roku. Je to příležitost nejen pro města a jimi zřizované organizace, sběrové dvory, ale i pro podnikatelské subjekty.

Re-use na Táborsku
A není to zdaleka jen hudba budoucnosti a otázka velkých měst, jak by Vás mohlo napadnout. Takové projekty už u nás běží, třeba v Táboře. Provozuje je Domácí hospic Jordán a Rolnička. Hospic provozuje Dobročinný obchod, můžete v něm odevzdat módní doplňky, knihy, věci z domácnosti nebo i malé funkční elektrospotřebiče. výtěžek z jejich prodeje pak hospic využije pro rolnicka_obchod_dobre_vulesvou činnost. Dáte tak nový smysl nejen věcem, ale pomůžete lidem z hospice dávat smysl i nevyléčitelně nemocným pacientům a jejich rodinám. A to už je pořádná motivace! Obdobně Rolnička provozuje dva Obchody dobré vůle v Táboře (více zde). Staré věci dostávají druhou šanci, výtěžek z prodeje jde na provoz Rolničky a zároveň při čištění a úpravách starých věcí dostávají šanci lidé s postižením.

Nenechte si recyklací, upcyklací a re-use zamotat hlavu. Cílem tohoto článku bylo ukázat, že odpad může sloužit nejen jako surovina, dobrým příkladem je třeba papír, který zvládne oběhnout svoje recyklační kolečko až 7x, nebo plast, který se po zpracování na regranulát může stát základem široké palety nových věcí, ale že odpad třeba vůbec nemusí vzniknout. To, když starý kabát na místo do popelnice věnujete charitě, nebo když staré, ale funkční nádobí věnujete do dobročinného obchodu nebo do sběrného centra opětovného využití. Až tedy příště budete stát nad popelnicí, přemýšlejte, zda to, co chcete vyhodit nemůže dostat šanci na nový život a ještě pomoci.

Zdeněk Kozlíček