Když se podíváte na popelnici nebo kontejner, co vidíte? Nádobu na odpad, plechovou pikslu. A co takhle prostor pro malování a zábavu? Že je to nesmysl?

Zkusím vás přesvědčit, že není. Výtvarné umění nepatří jen do galerií, dávno vstoupilo do veřejného prostoru, vždyť co jiného jsou renesanční sgrafita, domovní štíty, plakáty, grafitti…To všechno jsou výtvarné prostředky, které na nás mají působit a taky působí. Utváříme si jimi svůj veřejný prostor. A jak to souvisí s kontejnery? Naše popelnice se stávají veřejným prostorem jednou týdně, když je vystrčíme za vrata domů, kontejnery jsou venku stále, stále je potkáváme. Přiznejme si, není to žádná krása. Vnímáme je pouze prakticky.

Ale nemusí u toho zůstat. V Berlíně zbyla na několika místech kdysi nenáviděná Zeď. Dnes už ale nerozděluje, je památkou a, světe div se, obrovskou a vyhledávanou galerií pouličního umění, tzv. East side gallery vám doporučí každý průvodce. Přes kilometr zdi posloužil umělcům z celého světa a vzniklo mimořádné dílo. Dnes už je nejen ve světě, ale i u nás, běžné, že si i místní samosprávy objednávají zajímavé umělce a nechají je tvořit. Street art je uznávanou kategorií uměleckého projevu. A street art nemusí být jen na zdech. Najdete bezpočet příkladů, kdy se tvoří třeba na “kapličky” elektrických rozvodů, výduchy metra,ale i na popelnice nebo kontejnery na tříděný odpad. Na popelnice nemusíte jezdit daleko, stačí si projít táborské Staré město. Na kontejnery Vám doporučuji zajet třeba do Hranic na Moravě nebo se podívat na zahradu MŠ Duha tady v Soběslavi. V Hranicích každý rok děti z místních škol malují v rámci Barevného dne na kontejnery na tříděný odpad. Celou akci tam pořádá město. Malované kontejnery nejen zpestří sídliště, ale zároveň je to velká zábava pro děti a má to pochopitelně i osvětový rozměr.

Hranickými zkušenostmi se inspirovala Soběslávka a v rámci vlastního projektu (podpořeného grantem T-mobile – Mluvme spolu) oslovila soběslavské školy. Zájem o akci projevily obě soběslavské základní školy, ZUŠ i Gymnázium. Ve spolupráci s učiteli výtvarné výchovy vytvořili žáci a studenti návrhy na kontejnery na tříděný odpad. Sešlo se jich několik desítek. Některé děti se ujaly soutěžení velmi zodpovědně. Na Velikonočním trhu Rolničky nám ke stánku Soběslávky přišla holčička s maminkou, zkusila si zahrát naši soutěž v třídění odpadu. Zvládla ji hravě a za odměnu si mohla vybrat perníček ve tvaru kontejneru. Vybrala si modrý a hned prohlásila. “My totiž ve škole děláme teď takovou soutěž. Budeme malovat kontejnery na odpad u gymplu a s holkama máme modrý. Papír, víš! Proto jsem si ho vzala.”

Všechny vytvořené návrhy si můžete prohlédnout po kliknutí na některý z kontejnerů níže.

A kde se bude malovat? Jsme-li všichni “akcionáři” veřejného prostoru, pak prostor u škol patří hlavně žákům a studentům. Vítězné návrhy tedy okrášlí kontejnery u gymnázia. Pro vlastní malování budou přesunuty na týden na prostranství mezi školami, umyty a natřeny základovou bílou barvou. Jen jim to prospěje, protože už nám trochu začínají reznout. Po téhle očistné kúře dostanou na viditelné strany nový kabát z dílny žáků a studentů a vrátí se na původní stanoviště. Každá škola bude mít k dispozici jeden kontejner – ZUŠ – modrý (papír), ZŠ Komenského – žlutý (plast), ZŠ Beneše – zelený (sklo), Gymnázium – červený (kov) – na který bude v polovině května (16.5.-19.5.) realizovat vítězný návrh. Přijďte se podívat, vždyť Soběslav nás baví!

Zdeněk Kozlíček


Akce GrafitEko probíhá v rámci projektu Soběslav nás baví (více zde)

sobeslav_nas_bavitmo_vyhercegg-banner_layer