Letošní GraffitEko je zatím taková soběslavská ruleta. Nadšení z předešlých let trvá, máme nové nadšené týmy mladých výtvarníků, návrhy jsou na světě.

Někteří soběslavští radní však brání plechové kontejnery téměř vlastními těly. Jestli vyhrají štětce a barvy nebo zvítězí řehtání úředního šimla zatím není jasné, ale to nám nebrání podívat se na výtvarné návrhy letošní soutěže.

Spolu s mladými výtvarníky ze soběslavských škol se můžete teď na chvíli stát světoběžníky a tak trochu synestetiky. 

Ústav českého jazyka a teorie komunikace Univerzity Karlovy říká: 

Synestézie představuje způsob vnímání, kdy určitý vjem vyvolává vjem jiný, který není reálně přítomen (například číslice, nebo písmeno vyvolává dojem určité barvy, určité slovo vyvolává dojem chutě, zvuk vyvolává pocit dotyku apod.). V praxi to může znamenat, že synestetikovy dny v týdnu jsou pevně propojeny s určitými barvami, že barevně slyší hudbu anebo že mu slova chutnají určitou chutí či voní konkrétní vůní.

Ze známých osobností jsou se synestezií spojováni například romanopisec Vladimir Nabokov, malíř Vincent van Gogh, spisovatel Edgar A. Poe, skladatel Ludwig van Beethoven nebo americký klavírista Duke Ellington.

 

A co to má tohle společného s GraffitEko? Inu, setkáme-li se s barevnou vůní nebo chutí tónu, proč bychom nemohli mít barvy světových stran?

Letos jsme totiž jako spojující téma GraffitEko vybrali světové strany a naším úkolem tedy bylo přiřadit každé světové straně jednu barvu. Každá komodita tříděného sběru má totiž v Česku svoji obvyklou barvu. Papír – modrá, plast – žlutá, sklo – zelená, kov – červená.

Jestli máte chuť, zkuste se zamyslet, jak barvy byste přiřadili světovým stranám vy a proč.

Až pak si přečtěte, jak jsme to udělali my. Stejně jako u synestetiků, ani zde není pouze jedno správné řešení.

        

 

      

Pro letošní zadání jsme zvolili tento klíč:

SEVER – zelená – sklo led připomíná sklo, ledovce tají, stejně jako se taví sklo

JIH – modrá – papír jižní polokoule má víc moří než severní, je tedy na glóbu ta modřejší, od toho už je jen krůček k surovinové asociaci voda-dřevo-papír

ZÁPAD – červená – kov technologie a technologický pokrok – EU původně jako společenství uhlí a oceli

VÝCHOD – žlutá – PET/plast největší odbytiště plastu, zároveň část světa, kde se velmi potýkají se znečištěním plasty

O vaši přízeň se ucházejí návrhy od ostřílených matadorů z gymnázia, starých a nových škol, ke kterým se nově letos připojili nadšenci z Domova mládeže při Střední škole řemeslné.

Podívejte se, jak na školách rozvinuli myšlenku světových stran, barev a komodit.
Stejně jako v předešlých ročnících můžete i letos hlasovat pro svůj nejoblíbenější návrh.

 

autor: Zdeněk Kozlíček