O tom, že deskohry už dávno nejsou jen šachy, karty a Člověče, nezlob se, asi není třeba psát.  Zkuste zapřemýšlet, které další hry znáte, hrajete nebo byste si rádi zahráli. Scrabble, Dixit, Osadníci z Katanu, Krycí jména? Popis některých her naleznete níže.

 

Soběslávka pro vás už rok pořádá pravidelná Deskohraní v kinokavárně. Hry jsou společenskou záležitostí, vytvářejí vztahy, propojují lidi. Soběslavské kino se tak díky tomu stává více společenským centrem, kde se mohou lidé sejít nad partií Scrabblu, zahrát si na osadníky z Katanu, hrát si s asociacemi. Při pravidelném Deskohraní se tu potkávají děti, rodiče i senioři. Objevili se tu i hráči přespolní. Deskohraní je příležitost zahrát si hry, které doma nemáte, zahrát si s novými spoluhráči a nebo si prostě jenom zahrát, když doma nemáte toho správného parťáka. Jsme rádi, že Deskohraní si našlo své publikum a osvědčilo se. Rádi bychom pro rok 2018 připravili několik novinek. První novinkou je hraní pro rodiče. Rodičům nabídneme možnost hlídání dětí, aby si mohli u šálku kávy taky zahrát. Na další novinky potřebujeme vás, hráče! Budeme rozšiřovat nabídku her. Chcete nějakou novinku, která vám v nabídce Deskohraní chybí? Napište nám! Rádi bychom také otevřeli herní skupinky pro vybrané hry a časem uspořádali herní turnaje. Která hra je vaše oblíbená, ve které  se cítíte jako mistři? Troufnete si poměřit své herní dovednosti s dalšími? Ozvěte se nám (sobeslavka@sobeslavka.cz), sledujte náš Facebook.

Zdeněk Kozlíček

Scrabble
Klasická stolní hra pro 2-4 hráče na principu tvorby křížovky. Hráč musí využít co nejlépe svých 7 náhodně vytažených písmen k tvorbě slov na herním plánu. Slova musí navazovat na ta dříve umístěná jako v křížovce. Každé písmeno má svoji bodovou hodnotu a za každé úspěšně vytvořené slovo se hráči sčítají body. Některá políčka na plánu jsou navíc bodově zvýhodněna. Vyhrává hráč s nejvyšším počtem bodů.
Detailní pravidla naleznete například zde

Dixit
Skvělá a originální společenská hra, ve které má každý hráč možnost předvést svou jedinečnou fantazii a taktiku. Hra se hodí na každou párty a zároveň je vhodná pro rodinné hraní. Dixit je skvělá pro rozvíjení kreativity.
Hráči se několikrát během hry stanou vypravěči. Úkolem vypravěče je zvolit si jednu kartičku ze šesti, které má v ruce a libovolně popsat vyobrazený obrázek tak, aby nebylo jednoduché jej na první pohled poznat. Ostatní hráči vyberou ze svých kartiček jednu, která nejvíce vystihuje vypravěčův popis. Všechny vybrané kartičky se pak zamíchají a vyloží před hráče. Ti se pak snaží určit, která karta je vypravěčova.
Pokud kartičku všichni uhodnou nebo naopak nikdo, vypravěč prohrává. Vypravěč boduje pouze v okamžiku, kdy jeho kartičku alespoň někdo neurčí. Je proto důležité zvolit správnou taktiku popisu kartičky. Cílem hry Dixit je dosáhnout co nejvíce bodů.