První hvězdou letošních autorských čtení byla v červnu Bohumila Adamová, kterou asi znáte spíš jako spisovatelku Annu Bolavou. Četla ze své poslední knihy Před povodní. Anna Bolavá je žena, která si rozumí s živly a podivínskými postavami. Její styl je čtivý a když přistoupíme na její hru, tak i velmi vtipný.Nemůžeme prozradit mnoho (radši si to sami přečtěte), ale je to kniha děsivá, až hororová. Nikdy si nejste jisti, jestli se události skutečně staly, nebo jsou jenom výplodem choré nebo příliš unavené mysli. Postavy se dostávají do klinče vlastními utkvělými myšlenkami a dlouholetými zvyky, napětí je místy nesnesitelné. Motiv obojživelnosti některých lidí je tajemný a skeptikům asi nedá spát. Kniha částečně navazuje na předešlé dvě knihy Do tmy (Magnesia Litera 2016) a Ke dnu, je lepší je číst postupně.

Anna Bolavá knihu dokončila v kovidové době, zatím neproběhl žádný křest. V Soběslavi to bylo úplně první čtení. Hodně se mluvilo o způsobu psaní, o konstruování příběhu, o rozdílech mezi fikcí a realitou, o zdrojích inspirace. Ukázalo se (celkem pochopitelně), že ani spisovatelka není superžena, která si jen tak mimochodem napíše knihu. Řeší stejné potíže jako  všichni a literatura vzniká prací. Je to něco navíc, co ale může člověka naplňovat.

A další kniha prý už je v hlavě. Téma je trochu tajné, ale my můžeme naznačit, že tentokrát půjde s největší pravděpodobností o kompost. Rozhodně se tedy máme na co těšit. A možná se i trochu bát.

Martina Plátová